Zmenšování prsů

Jak probíhá operace?

Tak už to v životě chodí, že zatímco některé ženy uvažují o zvětšení prsů, nadměrná velikost prsů zase mnoho jiných žen trápí, a to nejen psychicky, ale i fyzicky. Skutečně, příliš veliké poprsí, odborně nazývané gigantomastie, může být pro řadu žen zdrojem nejrůznějších problémů. To, že se prsa v těhotenství a v době kojení zvětší, je zcela normální a není třeba se pro to trápit. Někdy se ale stává, že i po skončení kojení zůstanou prsa nadměrně veliká a stává se i to, že se některým ženám vyvinou mohutné prsy zcela bez souvislosti s těhotenstvím i kojením. Pokud jsou příliš veliké prsy zdrojem obtíží, je vhodné zvážit možnost chirurgické úpravy.

Především je třeba říci, že chirurgickou úpravu velikosti prsů by měl provádět zásadně plastický chirurg. Aniž bych se tím chtěl dotknout jiných chirurgických oborů, domnívám se, že tento typ operací je natolik specifický, že nikdo jiný, než plastičtí chirurgové nemá dostatek znalostí a zkušeností s jejich správným provedením. Věřte, že náprava nesprávně provedené operace je často velice obtížná, ne-li vůbec nemožná.

Jak probíhá operace?

Vlastní operace se provádí zásadně v celkové anestesii. Spočívá v odebrání nadbytečné tkáně prsů, zejména tukové, často je nezbytná i částečná redukce prsní žlázy a vždy je při zmenšení prsů třeba upravit i nadbytky kůže. Velmi zjednodušeně se dá říci, že se při této operaci ubere nadbytečné množství vnitřní tkáně prsu a z kůže prsu se pak pro toto zmenšené množství ušije „nový kabátek“. Samozřejmě celému výkonu předchází pečlivé rozkreslení a vyměření nově tvarovaného prsu, aby svojí velikostí odpovídal potřebám a představám pacientky.

Je nutno zdůraznit, že se vždy jedná o poměrně velikou a ne zcela jednoduchou operaci. Pacientky by si měly uvědomit ( a měly by býti svým chirurgem poučené ) o rozsahu a umístění pooperačních jizev. Bez jizev se totiž stále ještě operovat nedá, i když moderní plastická chirurgie se snaží o co nejjemnější a nejméně patrné pooperační jizvy. Ale tvorba jizev je záležitostí dosti individuální a vždy je třeba počítat s tím, že jizvy po operaci i při největší pečlivosti chirurgově mohou být dosti výrazné. Při zmenšení velikých prsů se neobejdeme bez jizev kolem dvorců prsních, svislé jizvě od prsního dvorce směrem dolů a jizvě v podprsní rýze.

Modelace prsů

Většinou s přibývajícím věkem dochází poměrně často k poklesu prsů a někdy i úbytku prsní tkáně, poměrně často i po dlouhodobějším kojení. Povislé a povolené prsy jsou pro mnoho žen zdrojem nespokojenosti s vlastním vzhledem a s tím souvisejícími komplexy. Plastická chirurgie může hodně pomoci. Modelací prsů dokážeme navrátit povislým a uvolněným prsům zase hezký a pevný tvar – jen je třeba se smířit s určitými typickými jizvami. V podstatě se jedná o to, že neubíráme žádnou tkáň uvnitř prsů, jen pro to, co tam zůstává, vlastně ušijeme nový pevný kabátek. Někdy se tato operace kombinuje s vložením silikonových implantátů, ale často jsou velmi hezká pevná prsa i bez nich.