Zvětšení prsů – pěkná ňadra nevyjdou nikdy z módy

Hezká a dobře tvarovaná prsa dodávají sebevědomí a přitahují obdivné pohledy mužů. Jestliže na vás příroda v tomto ohledu trochu zapomněla, nevěšte hlavu, ještě jsou tu silikony.

Prsa dodávají sebevědomí

Vlastní operaci by měl předcházet podrobný rozhovor o představách ženy a o tom, do jaké míry a zda vůbec jsou její sny realizovatelné. „Většina žen se pro operaci rozhodne kvůli tomu, že touží být přitažlivější, dokonalejší. Dalším důvodem může být snaha po větší atraktivnosti kvůli profesionálnímu postupu. Občas však přijde i taková, která doufá, že ji prsa zachrání manželství nebo vztah s přítelem. Bohužel takovou službu od plastické chirurgie nikdo čekat nemůže. Ztracenou lásku sama operace nevrátí,“ tvrdí chirurg. Přesto ale nic není vyloučeno. S novými prsy se žena totiž chová úplně jinak. Bývá otevřenější, k nesnázím se staví čelem a vyzývavěji se obléká.
Z „šedivé myšky“ se stane rozhodná „lvice“, která si umí srovnat v hlavě, co chce a nechce. A právě tato změna může partnerovi imponovat.

Silikony může mít každá

Vyplnit či zvětšit prsy implantáty si může nechat prakticky kterákoli žena. Samozřejmě musí být dospělá a plnoletá a neměla by trpět žádnou závažnou chorobou. Ženy, které v dohledné době plánují těhotenství, by si měly operaci dobře rozmyslet, protože po těhotenství se mohou prsa výrazně změnit a implantáty někdy mohou i částečně ovlivňovat kojení. U starších žen je vhodné předchozí mammografické vyšetření. Implantátů se ale ze zdravotního hlediska nijak obávat nemusíte. Bylo dostatečně prokázáno, že silikonové implantáty použité pro zvětšení prsou v žádném případě nezpůsobují nádorová onemocnění prsu.

Plastičtí chirurgové jsou vlastně do jisté míry umělci. „Každá prsa vyžadují určitý tvůrčí přístup. Musí se tvarem i velikostí hodit k postavě i povaze ženy a zároveň co nejvíce odpovídat jejímu přání,“ konstatuje doktor Svoboda.

Jak se dělají nová prsa – zvětšení poprsí

Implantáty použité pro zvětšení poprsí se umísťují dvěma způsoby – buď přímo pod prsní žlázu nebo pod prsní sval. Mohou se vkládat řezem dlouhým tři až pět centimetrů v podprsní rýze, další možností je řez okolo dvorce prsního, případně v podpaží. Každá přístupová cesta ke vložení implantátu má své výhody a nevýhody a je na plastickém chirurgovi, aby ve spolupráci s pacientkou zvolil tu nejlepší.

Všechny implantáty pro „umělá prsa“ jsou tvořeny silikonovým pouzdrem, které je naplněno většinou silikonovým gelem, někdy i fyziologickým roztokem. Rozhodně ale nejsou jeden jako druhý. Pro zvětšení prsů je třeba vybrat ten nesprávnější implantát, nejen co se týče velikosti, ale i tvaru. Pro každou ženu, pro každý hrudník, pro každý tvar prsu je třeba vybrat ten nejsprávnější implantát. Rozhodně se domnívám, že pacientka by si sama implantát vybírat neměla. Nejsprávnější postup je, aby svému plastickému chirurgovi sdělila své přání a představu a výběr toho nejvhodnějšího implantátu nechala na jeho znalosti a zkušenosti.

Silikonové pouzdro použité pro zvětšení poprsí může být naplněno fyziologickým roztokem nebo silikonovým gelem, byly i pokusy plnit prsní implantáty jinými médii, například palmovým olejem, ale neosvědčily se.

Nejžádanější je v současné době u nás silikonový gel, protože působí nejpřirozenějším dojmem nejen tvarově, ale i při doteku.

„Touha po ňadrech přiměřené velikosti navíc není jen zbytečným rozmarem nespokojených žen,“ tvrdí MUDr. Svatopluk Svoboda. „Často znamená nový start do života. Věřte nebo nevěřte, ale najednou se díky pěkným prsům cítíte jistější v partnerských vztazích a třeba i v práci. Více si vážíte sama sebe a dokážete lépe jednat se svým okolím. Dva obyčejné implantáty použité ke zvětšení poprsí se stávají i nepřímou příčinou vzestupu v kariéře.“

„Jenže, co když se to nepovede? Nebo ještě hůř – co když se mi má nová prsa nebudou líbit?“ To jsou otázky, které určitě každou ženu přemýšlející o úpravě svého zevnějšku napadnou. „Každý dobrý plastický chirurg by měl být i velmi dobrým psychologem,“ říká MUDr. Svatopluk Svoboda.